رشته طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی

توجه و عنایت به رشته طراحی صنعتی در کشور

با توجه به اینکه امروزه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه زیادی به بخش صنعت و تکنولوژی اهمیت بسیار زیادی می دهند و هر کشوری که بتواند خود را در این حیطه تقویت کند، می تواند در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد، بایستی راهکارهایی در هر کشوری اعمال گردد تا به این منظور بتوان بر حسب راهکارهای ارائه شده در کشور، دست به طراحی های بسیار زیادی در این حوزه کاری فوق العاده حساس و مهم زد. رشته طراحی صنعتی یکی از رشته های دانشگاهی می باشد که در کشور ما دایر گشته است تا به این منظور بتوان با تربیت کردن نیروی جوان و کارآزموده بعد از گذشت مراحل تحصیلی مختلف سرانجام با فارغ التحصیل شدن در این رشته بتوان ابزارآلات جدید و نوینی را در سطح کلان کشور به وجود آورد که هر کدام از آن ها می تواند نوید بخش آینده ای درخشان برای حوزه صنعتی کشور ما گردد. به همین منظور اساتید به نام و طراحان صنعتی مشهوری در دانشگاه های ایران حضور یافته اند تا نیروی انسانی جوان و جویای نامی را به آینده کشور تحویل دهند تا با استفاده از آن ها بتوان دست به خلاقیت و نوآوری های بی نظیری زد و پا به پای رشد و پیشرفت جهانی، کشورمان ایران نیز حرکت کرده و با حرکت پویای خود در این زمینه بتواند گامی مثبت به جهت پویایی  و رشد روزافزون صنعت کشور برداشت. در این مطلب با توجه به اهمیت بالای این مسئله و نیز با توجه به رویای طراح صنعتی شدن طیف وسیعی از مردم برآنیم تا به معرفی رشته طراحی صنعتی بپردازیم تا با این منظور هر آن کس که خواهان ورود به این شاخه علمی آموزشی فوق العاده حساس در سطح کلان کشور دارد، بتواند با ورود به دانشگاه در رشته طراحی صنعتی راه خود را هموار ساخته و با آموختن کتاب ها و تجارب بزرگان این رشته سرانجام نامی را برای خود در رشته طراح صنعتی دست و پا کند که حیرت و شگفتی جهان را در آینده ای نه چندان دور به همراه داشته باشد. پس اگر می خواهید به رویای شیرین کودکی خویش دست یابید و یک طراح فوق العاده حرفه ای و کارکشته گردید، ادامه مطلب را تا پایان با ما همراهی کنید تا به شما راهکارهایی در این زمینه ارائه سازیم.

رشته طراحی صنعتی
معرفی رشته طراحی جواهرات

در این بخش به عنوان راهنمایی جامع و کامل برای شما به معرفی رشته طراحی صنعتی خواهیم پرداخت تا اگر شما نیز راغب به ادامه تحصیل در این رشته سودآور و پردرآمد هستید، راه برای شما هموار شده و با اطلاعات مفیدی که در این مطلب برای شما ارائه می گردد، مسیر زندگی خویش را به یکباره تغییر دهید و وارد یک وادی بسیار سودآور و فوق العاده حساسی گردید که ممکن است آرزوی بسیاری از افراد باشد که در صدد رسیدن به چنین جایگاهی هستند. پیش از آنکه به نکاتی تکمیلی در خصوص معرفی این رشته پرداخته شود، لازم به توضیح است که برای ورود به رشته طراحی صنعتی می بایست سختی های راه پر پیچ و خم را به جان خرید و در این مسیر بایستی بسیار کوشا و پرتلاش بود تا به موفقیت نائل آمد. بنابراین اگر فقط به فکر سودآوری و شهرت جهانی هستید بدون آنکه کوچکترین علاقه ای به طراحی صنعتی داشته باشید یا تخصص خود را در شاخه ای دیگر می بینید، پیشنهاد می شود که طبق تخصص خود به پیش رفته و با علاقه و شور و اشتیاق رشته مورد نظر خویش را پیگیری نمایید. اما در صورتی که اولویت اصلی و اولیه شما موفقیت در این رشته است و  علاقه و تخصص بسیار زیادی از خود در این رشته می بینید، می توانید رشته طراحی صنعتی را برای مسیر زندگی خویش در آینده دنبال نمایید تا به این منظور زودتر به آرمان های خویش دست یابید.

رشته طراحی صنعتی از جمله رشته هایی به شمار می آید که علاوه بر هنر و هنرآفرینی در این رشته می بایست بر مسائل بسیار زیاد دیگری نیز اشراف کامل داشت تا هر فردی در رشته تخصصی خویش فردی موفق محسوب گردد. با ذکر این توضیحات می توان اذعان داشت که حقا اطلاق نام طراحی صنعتی برای این رشته کاملا دقیق و درست بوده است به گونه ای که در این رشته تمامی دانشجویان و کارآموزان با تلفیقی از هنر و صنعت آشنا خواهند شد که هر یک از آن ها نیز به نوبه خود زیرشاخه های زیاد دیگری را نیز در پی دارند. بنابراین برای ورود به رشته طراحی صنعتی بایستی حتما اندک اطلاعاتی در خصوص زیر شاخه هایی همچون: برق، مهندسی مکانیک، پزشکی، نقاشی، گرافیک، کامپیوتر، طراحی، آشنایی جزئی با خودرو و  قطعات موجود در وسایل خانگی دیگر و… داشت تا با پیش زمینه و با افقی باز و گسترده وارد رشته طراحی صنعتی شد و خود را رفته رفته در این رشته در زمینه های مختلف تقویت نمود تا سرانجام دست به نوآوری های بکر و ابتکارهای چشمنوازی زد که نگاه تمامی افراد جهان را به یکباره به سمت و سوی خویش جلب می نماید. بنابراین شناخت شما نسبت به زیرشاخه های مذکور با ورود به رشته طراحی صنعتی و مطالعه کتاب های مختلف و متنوع در این زمینه ها به تدریج بیشتر می گردد و شما می توانید خود را به یک مهندسی تبدیل سازید که با اصولی که در دانشگاه و سایر مراکز آموزشی فرا گرفته اید، کم کم می توانید وارد بازار کار در رشته طراحی صنعتی شده و با ثبت اختراعات گسترده و بی نظیر نامی را برای خود در این رشته دست و پا کنید. بنابراین اگر در خود توانایی های لازم را در رشته طراحی صنعتی و زیر شاخه های مرتبط به آن می بینید، می توانید با انتخاب رشته طراحی صنعتی مسیر زندگی خود را وارد یک وادی بسیار وسیع و گسترده ای سازید که می توانید در آینده ای نه چندان دور با دستان پر تلاش و چشمان تیزبین و نگاهی گسترده به جزئیات و نیازهای روز مردم جهان، سرانجام انقلابی عظیم در رشته مورد علاقه خویش به وجود آورید که جهان اطراف خویش را می تواند تحت شعاع خویش قرار دهد. پس برای به تحقق نشستن رویای شیرین خود هیچ گاه نباید دست از تلاش برداشت و با تلاش های روزافزون خویش می توانید به موفقیت دست یابید. 

زمینه های کاری رشته طراحی صنعتی در ایران

شاید خیلی از دانشجویان و کارآموزانی که رشته طراحی صنعتی را برای آینده خویش برگزیده اند، این سوال و چالش بزرگ در ذهن آنان به وجود آید که در نهایت آینده شغلی در رشته طراحی صنعتی چیست و یک طراح صنعتی پس از گذراندن دوره های آموزشی خود در دانشگاه و فارغ التحصیل شدن در رشته طراحی صنعتی می تواند چه شغلی را برای آینده خویش دست و پا کند؟ این سوال طبیعتا در ذهن هر کسی می تواند حک گردد و هر کسی در راستای دست یابی به این سوال یا سوالاتی از این قبیل تلاش خواهد کرد. اما برای پاسخ به این سوال و برای آنکه بتوان به طور شفاف تری رشته طراحی صنعتی را برای شما بیشتر توضیح داده باشیم، لازم به ذکر است که شما با اتمام تحصیلات عالیه خود در رشته طراحی صنعتی می توانید در زیر شاخه های زیر مشغول به کار و فعالیت شوید و برای خود و خانواده خویش منبع درآمدی را کسب کنید:

 

1-    پا نهادن در شرکت های بزرگ

یک طراح صنعتی می تواند با ایده پردازی های نوین و بکر و خلاقانه خویش رفته رفته برای ارائه ایده های خویش در شرکت های بزرگ زیادی پا بگذارد تا ایده های خود را در این شرکت ها به منصه اجراء دربیاورد. از جمله این شرکت ها می توان به : شرکت های طراحی داخلی، شرکت های تولیدکننده وسایل خانگی و به ویژه وسایل برقی که روز به روز شاهد طراحی های منحصر به فرد زیادی در این حوزه هستیم، شهرداری ها و سازمان های زیباسازی شهری با ایده پردازی های نوین و کاربردی توسط شما به عنوان طراحان صنعتی، شرکت تبلیغاتی و روش های نوین تبلیغاتی و کسب درآمدهای هنگفت در این زمینه، شرکت خودروسازی که یکی از محبوب ترین شرکت هایی است که در حوزه صنعت مورد توجه طیف وسیعی از طراحان صنعتی واقع گشته است و حتی بسیاری از طراحان صنعتی با ورود به رشته طراحی صنعتی به دنبال آن هستند که در آینده ای نه چندان دور با فراگیری نکات لازم در این خصوص و شناخت قطعات لازم خودرو سرانجام خود را یک طراح صنعتی خودرو در جهان معرفی سازند که به تولید خودرویی فوق العاده جدیدی و نوینی روی آورده است که تاکنون نظیر آن در هیچ کجای جهان یافت نگردیده باشد، کارخانه های بسته بندی و شیوه های سریع و با کیفیت بسته بندی مواد مختلف و نیز سایر کارخانه جات و شرکت های دیگر می تواند آینده شغلی یک طراح صنعتی را تضمین بخشد که با استخدام طراحی مبتکر بتوانند به توسعه کمی و کیفی محصولات خویش روی آورند و از ایده پردازی ها و طراحی های مهندسی و هنرمندانه طراح مذکور بیشترین استفاده و بهره را در شرکت خود ببرند و محصولات خویش را در سطح جهانی به همگان معرفی سازند.

2-    طراح محصول

یک طراح که در رشته طراحی صنعتی فارغ التحصیل شده است، می تواند در آینده به عنوان طراح محصول مشغول به فعالیت گردد. به این صورت که امروزه محصولات متنوعی برای زندگی ساده تر افراد بشری وجود دارد که نیاز به اصلاحات و راحتی بیشتری نیز دارند و یا اینکه بسیاری از وسایل که هنوز هم کشف نشده اند، می توانند با نوآوری های طراحان صنعتی کشف شده و به زندگی افراد بشری کمک شایانی نمایند. بنابراین کلیه فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی می توانند خود را به عنوان طراح محصولاتی همچون: لوازم خانگی مختلف، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، موبایل و طرح های جدید آن، ماشین های اداری، نوت ابزارها، اسباب بازی ها، پوشاک و… معرفی سازند تا به این منظور در هر یک از این زیرشاخه های مربوط به صنعت فردی موفق و کارآزموده گردند.

3-    طراحی دکوراسیون

دکوراسیون داخلی منازل مسکونی و نیز دکوراسیون و دیزاین منحصر به فرد یک اداره یا فروشگاه تجاری نیز می تواند از جمله مسائل پر زرق و برقی باشد که نیاز به ایده پردازی های نوین یک فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی دارد که با الهام گرفتن از فکر عمیق و ایده های بکر و مبتکرانه خویش می تواند طرح های خود را در این زمینه عملی سازد و به عنوان یک دکوراتور خود را به بازار بشناسد تا با استعانت از ذهن خلاق و هوش فوق العاده بالای خویش بتواند دکوراسیون های داخلی منازل و اداره جات های مختلف را به شیواترین  و زیباترین حالت ممکن طراحی سازد تا در همان نگاه نخست مشتریان زیادی را به سمت خویش جلب نماید و بازار فروش این محصولات را به جهت تزیین دکوراسیون داخلی منازل و اداره جات های مختلف حسابی گرم کند. با توجه به علاقه شدید خانم ها و قشر بانوان به طور کلی نسبت به تزیین وسایل داخلی و دیزاین منازل خویش هر گونه طراحی در این زمینه با ایده های جنجالی و فوق العاده جذاب و چشمنواز ممکن است فروش یک محصول را به یکباره بسیار بالا برده و شرکت تولیدی آن را در سطح جهانی معروف سازد. بنابراین ایده پردازی و نظریه های کاربردی در این زمینه از جمله شغل های پردرآمدی است که تمامی فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی می توانند با ذهن خلاق و ایده های بکر و ناب خویش بدان دسترسی داشته باشند.

4-    طراحی محیط

بسیاری از دانش پژوهان رشته طراحی صنعتی در صورت تمایل و تخصص در زمینه طراحی محیط می توانند خود را وارد این وادی نمایند و به طراحی فضا و کلیه زیر مجموعه های آن شامل: پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، مبلمان و چیدمان شهری، ایستگاه های اتوبوس و نیز تمامی محیط های عمومی ، تأسیسات ترافیکی و… روی آورند که هر یک از این موارد نیاز به تخصص خاص خود دارند که بر حسب علاقه و تخصص می توان خود را وارد چنین شغل هایی در آینده ای نه چندان دور کرد و به طراحی محیط با زیرشاخه های مربوط به آن آینده خود را متصور گشت.

5-    طراحی خودرو

رشته طراحی صنعتی را خیلی از دانشجویان و علاقه مندان به این رشته بیشتر به خاطر طراحی خودرو دنبال می کنند تا با فارغ التحصیل شدن در رشته طراحی صنعتی خود را به عنوان یک طراح صنعتی بزرگ و مشهور در شرکت های بزرگ خودروسازی در ایران یا حتی در سطح جهان معرفی سازند که می تواند رویای کودکی خیلی از طراحان صنعتی را محقق سازد. بنابراین رشته طراحی صنعتی به عنوان پلی است که می تواند با عبور از آن خود را در شرکت های معتبر دنیا در زمینه طراحی صنعتی متصور گشت که با طراحی خودرو سر و کار دارند. به همین جهت است که علاقه مندان به رشته طراحی صنعتی بسیار زیاد می باشند.

6-    طراح بسته بندی

بسته بندی کالا و محصولات مختلف نیز نیاز به طراحی دارد که در رشته طراحی صنعتی دانش آموخته باشد تا با فراگیری علم و دانش خاص خود و نیز ذهن خلاق و نبوغ فکری وسیع و گسترده خویش راهکارهای جدیدی را برای بسته بندی محصولات مختلف ارائه سازد که مورد توجه شرکت های بسته بندی واقع گردد تا طراح بسته بندی را با نبوغ فکری خویش در خدمت بگیرند تا با بسته بندی های جدید محصولات آنان را روانه بازار فروش نمایند.

7-    طراحی هویت سازمانی (برند)

 

رشته طراحی صنعتی با دانش های مختلفی که به دانشجویان خویش در طول دوره تحصیلی به آن ها می بخشد، سبب گستره فکری و باز شدن افق دید آنان می گردد تا با بهره گیری از نبوغ فکری خویش و توانایی های منحصر به فرد و خاص خود بتوانند در آینده به عنوان مشاور در شرکت های کوچک و بزرگ داخلی و حتی خارجی مشغول به فعالیت گردند که در زمینه طراحی هویت سازمانی یا همان برند مجموعه های صنعتی مختلف به کار خویش می پردازند.

طراحی لازمه کار طراح صنعتی

بنابراین به طور کلی اگر در رشته طراحی صنعتی مشغول به تحصیل هستید یا می خواهید آینده شغلی خویش را با پا نهادن در رشته طراحی صنعتی تضمین نمایید، باید خاطر نشان کرد که بازار کاری رشته طراحی صنعتی در ایران نیز به مانند هر کشور دیگری خوب و بسیار مطلوب و مناسب است و شما می توانید با ورود به این رشته، در آینده ای نه چندان دور آینده ای درخشان را برای خویش تضمین نمایید که علاوه بر خلاقیت و نوآوری های متعدد و منحصر به فرد و کسب درآمد های هنگفت و مثال زدنی در رشته طراحی صنعتی می توانید خدمت شایانی به کشور خویش کنید و با خدماتی که با برگرفته از نبوغ فکری خویش یا الهام گرفتن از دل طبیعت ارائه می سازید، کشور خود را در حوزه صنعت و تکنولوژی روز دنیا هم سطح با سایر کشورهای توسعه یافته جهانی محفوظ دارید یا حتی با خلاقیت های بی نهایت مفید و پربسامد نام بزرگ کشور خویش را بر قله های افتخار جاودانه و ماندگار سازید. پس شما با ورود به رشته طراحی صنعتی می توانید علاوه بر کسب درآمد و آینده ای درخشان برای کشور خویش نیز مفید واقع گردید و نام خود و کشور خویش را برای همیشه در پیکره این کره خاکی و برای نسل های آینده ماندگار سازید.

دانشگاه های محل تحصیل رشته طراحی صنعتی

با توجه به توضیحاتی که داده شد، اگر قصد ورود به رشته طراحی صنعتی را در ذهن می پرورانید و می خواهید با طراح صنعتی شدن نامی برای خود و کشور خویش دست و پا کنید، بایستی پس از گذراندن کنکور و با ورود به رشته طراحی صنعتی در دانشگاه به تمامی آرمان ها و اهداف مورد نظر خویش دسترسی یابید. اما ممکن است این سوال برای شما پیش آید که رشته طراحی صنعتی در کدام دانشگاه ها ارائه می گردد؟ و کدامیک از دانشگاه های مطرح ایران هستند که رشته طراحی صنعتی را به عنوان یکی از رشته های آموزشی پذیرا می باشند؟ در ادامه برای آشنایی شما با رشته طراحی صنعتی به معرفی برخی از دانشگاه هایی خواهیم پرداخت که می توانید پس از أخذ مدرک دیپلم رشته طراحی صنعتی را در آن ها دنبال نمایید.

رشته طراحی صنعتی در مقطع کارشناسی را می توانید در دانشگاه هایی همچون: دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تهران، الزهرا، علم و صنعت، دانشگاه هنر تبریز، سمنان و برخی از دانشگاه های دیگر در کنار دانشگاه های آزاد و پیام نور مختلف در جای جای این کشور پهناور بخوانید. البته برخی از افراد نیز هستند که با اقامت در کشورهای مطرح اروپایی تحصیل در رشته طراحی صنعتی را در کشورهای مختلفی همچون آلمان، انگلیس، استرالیا، کانادا، آمریکا و… می خوانند که با داشتن اساتید بسیار مجرب و کارکشته می توانند پس از فارغ شدن در رشته طراحی صنعتی خود را به یک ابرمردی تبدیل نمایند که در رشته طراحی صنعتی حرف هایی بسیار زیادی برای گفتن دارد. در دانشگاه تهران و علم و صنعت و سایر دانشگاه های داخلی نیز شما می توانید از تجارب اساتید به نام و کارکشته در رشته طراحی صنعتی استفاده کرده و با درس گرفتن از آن ها بتوانید راه خود را در این رشته پردرآمد و بسیار مفید برای خود و جامعه خویش هموار و هموارتر سازید.

رشته طراحی صنعتی را شما می توانید پس از اتمام دوره کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه ها از جمله: دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تهران، الزهرا، علم و صنعت، امیرکبیر و سایر دانشگاه های دولتی و آزاد و پیام نور دیگر مورد مطالعه قرار دهید و به صورت تخصصی تر خود را با فارغ التحصیل شدن در رشته طراحی صنعتی وارد مشاغلی پردرآمد سازید تا به مراتب بالا و تخصص های بسیار زیادی در این رشته دست یابید و به تدریج در رشته طراحی صنعتی خود را مطرح سازید. فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی از دانشگاه های مطرحی که نامبرده شد، از جمله افراد متبحر و فوق العاده با تفکر باز و خلاقی هستند که هر کشوری نیاز به نیروی جوان و متخصص همچون آنان دارد. ایران نیز با وجود اساتید بسیار برجسته و به نامی که در این دانشگاه ها در رشته طراحی صنعتی گمارده است، توانسته است در حوزه صنعت دست به تلاش های بی وقفه ای بزند و نیروی جوان و متخصص خود را در رشته طراحی صنعتی وارد کار در حوزه های مختلفی سازد که اکثر آن ها را در این برگ نوشته نام بردیم. 

درس های ارائه شده رشته طراحی صنعتی

کلیه دانش پژوهان رشته طراحی صنعتی برای گذراندن دوره های آموزشی خود در این رشته بایستی چیزی حدود 135 واحد را در دوره کارشناسی و 32 واحد در دوره کارشناسی ارشد پاس کنند تا با أخذ نمرات خوب و شایسته در این واحدهای آموزشی و کسب دانش تخصصی و عملی مختلف خود را وارد بازار کار در رشته طراحی صنعتی کرده و مهندسان و معماران و طراحان معروف و مشهوری در سطح کشور یا جهان گردند که مایه مباهات هر شهر و دیاری به داشتن این افراد متبحر و کارآزموده می باشد. البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که از مجموع 135 واحد دوره کارشناسی رشته طراحی صنعتی حدود 20 واحد آن را درس های عمومی تشکیل داده و 42 واحد آن ها نیز دروس پایه و مقدماتی آن ها در رشته طراحی صنعتی محسوب می گردد و مابقی واحدها تخصصی هستند که شامل 36 واحد اصلی و 37 واحد تخصصی رشته طراحی صنعتی می باشد که گذراندن تمامی این واحدها برای أخذ مدرک لیسانس در رشته طراحی صنعتی حائز اهمیت می باشد.

اگر بخواهیم به صورت تفکیک با درس های رشته طراحی صنعتی بیشتر آشنا شویم؛ بایستی اذعان داشت که درس های پایه رشته طراحی صنعتی شامل: مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی، هندسه، حجم سازی، مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی)، هنر و تمدن اسلامی و آشنایی با هنر تاریخ، مدل سازی، ریاضی، فیزیک و فرم و فضا می باشد که مجموع این دروس همان طور که گفته شد 42 واحد می باشد. دروس اصلی رشته طراحی صنعتی نیز شامل مواد آموزشی: استاتیک، فیزیک نور و الکتریسیته، نقشه کشی صنعتی، تاریخ طراحی صنعتی، ارگونومی، ارزیابی تولیدات صنعتی، طرح اشیاء در تمدن اسلامی، اقتصاد و مدیریت تولیدات صنعتی، مواد و روش ساخت، جامعه شناسی صنعتی، طراحی با کامپیوتر و طراحی فنی می باشد که جزء دروس اصلی و مهم رشته طراحی صنعتی محسوب می شوند که یادگیری آنان می تواند در ادامه راه فارغ التحصیلان این رشته بسیار حائز اهمیت باشد و این افراد با فراگیری نکات و عواملی که در کتاب های خویش خوانده اند، می توانند در کار خویش آن ها را پیاده سازی کنند. اما از همه مهمتر درس های تخصصی رشته طراحی صنعتی است که این درس های نیز شامل مواد آموزشی به شرح: مبانی طراحی صنعتی، فرم و فضا، مدل سازی، کارگاه طراحی، و 9 پروژه طراحی صنعتی (شامل روند طراحی صنعتی، طراحی بسته بندی، طراحی سریع، طراحی مبلمان، حال و آینده، جامعه شناسی صنعتی، کار با کارخانه و…) و در نهایت پروژه نهایی می باشد که با پاس شدن و کسب دانش و تجربه در این مواد آموزشی می توان خود را به یک طراح بزرگ صنعتی معرفی کرد که آینده ای درخشان برای خود رقم خواهد زد. بنابراین گذراندن تمامی این واحدها و نیز فراگیری علم و دانش و تخصص در تک تک این دروس سبب می شود که در آینده شغلی رشته طراحی صنعتی با هر یک از زیرشاخه های خاص خود بتوان به درک والایی از علم و تخصص دست یافت که به راحتی بتوان پروژه های بزرگ عمرانی و مهندسی را به راحتی مدیریت نمود و با ایده پردازی ها و فکر ناب خویش دست به نوآوری و خلاقیت هایی زد که از عهده کمتر کسی بر می آید.

در دوره کارشناسی ارشد رشته طراحی صنعتی نیز می بایست حتما دروسی به مانند: زبان تخصصی، آشنایی با علوم و فنون جدید، روش های نوین تولید، آشنایی با طراحی صنعتی در دنیای امروز، طرح سنتی اشیاء، طراحی با کامپیوتر، طراحی صنعتی و انسان، هندسه تحلیلی، روش تحقیق و 3 پروژه تخصصی به همراه پروژه نهایی را گذراند تا سرانجام بتوان مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته طراحی صنعتی گذراند و از آنجایی که این رشته، رشته ای نوپا می باشد و هنوز در رشته طراحی صنعتی در هیچ دانشگاهی دکتری وجود ندارد، هر فارغ التحصیلی در رشته طراحی صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد می تواند خود را وارد بازار کار کند و با ایده پردازی های مطرح خود از جمله طراحان صنعتی مشهور در جهان شود که با گستره فکری باز می تواند دست به انجام خیلی از کارها بزند که از عهده افراد عامه مردم بر نمی آید. البته می توان به این نکته نیز اشاره کرد که اگر کسی بخواهد مدرک دکتری خود را در رشته طراحی صنعتی با گرایش های مختلف بگیرد، می تواند تحصیل در خارج از کشور را زمره کار خویش قرار داده و با ورود به کشورهای مطرح جهان و کسب تجربه از اساتید به نام خارجی در رشته طراحی صنعتی فردی موفق و مثمر به ثمر باشد. 

مهارت ها و توانمندی های لازم یک طراح

انتظار می رود یک طراح پس از ورود به رشته طراحی صنعتی با دروس و مواد آموزشی زیادی که در این رشته از آغاز تا پایان مقطع کارشناسی ارشد، مهارت ها و توانمندی های زیاد و منحصر به فردی به دست آورد که او را از یک فرد عادی جدا کرده و بتوان به جرأت نام طراح صنعتی و مهندس را بر وی اطلاق کرد. چرا که به کمتر کسی در زندگی امروزی می توان لقب مهندس و طراح بزرگ و برجسته گفت که با طراحی ها و نوآوری های خاص خویش قادر به تولید ابزارآلات جدید و اصلاح وسایل موجود مورد استفاده بشر می باشد. به همین علت یک طراح صنعتی که در رشته طراحی صنعتی دانش های لازم را آموخته است، انتظار می رود که پس از یادگیری و مطالعه دروس عمومی و تخصصی خویش و نیز با برگرفته از اطلاعات عمومی خویش در زمینه های مختلف آموزشی، مهارت ها و توانمندی هایی از جمله: کار با نرم افزارهای کامپیوتری مربوط به رشته طراحی صنعتی در زیر شاخه های مختلف، طرح ایده های ناب و منحصر به فرد و نیز طرح ایجاد نقشه برای پیشبرد روند کاری خویش، خلاقیت و نوآوری در زمینه های مختلف مربوط به طراحی صنعتی، دقت نظر و توجه به جزئیات و پی بردن به اسرار وجودی برخی از وسایل جدید، ارتباط فردی و اجتماعی بالا، مهارت یافتن در حل مسئله برای ارائه راهکارهایی اساسی و منطقی به جهت حل کردن مشکلی از مشکل های انسان ها که تبدیل به معضلی در زندگی آن ها شده است که این دسته از افراد فارغ التحصیل در رشته طراحی صنعتی می توانند مشکل را یافته و برای حل آن راهکارهایی را ارائه سازند، مهارت های فنی و مکانیکی، مدیریت زمان در حین اجرای کار، شناخت و درک خوب نیازها و سلایق عموم مردم که بر حسب نیاز آن ها دست به نوآوری و خلق یک ابزار جدیدی بزنند که مورد نیاز عموم افراد بشری واقع گردد و نیز آشنایی گسترده با فرآیندهای ساخت و تولید و مواد سازنده محصولات که تمامی این مهارت ها و توانمندی ها می تواند یک دانشجوی رشته طراحی صنعتی را پس از اتمام دروس عمومی و تخصصی و فارغ التحصیل شدن در این رشته تبدیل به یک طراح و مهندس بزرگی کند تا لقب طراح و مهندس بودن شایسته نام و عملکرد مثبت و کارایی های بی نظیر وی در عرصه صنعت کشور خویش باشد.

مراحل عملی کردن یک ایده

برای آنکه یک ایده و طرح جدید بخواهد به مرحله اجراء درآید و روزنه ای را در طراحی صنعتی پدید آورد که بر حسب آن یک دانشجوی رشته طراحی صنعتی یا فارغ التحصیل در این رشته یا هر فرد طراح و دارای ایده و نظریه ای بتواند ایده مدنظر خود را عملی سازد، حتما بایستی از مراحل مختلفی ایده مطرح شده عبور کند تا در نهایت به مرحله اجراء درآید. هر چند که بسیاری از این ایده ها در همان مراحل آغازین رد می شوند و به مرحله آخر و تأیید نهایی نمی رسند. چرا که اساتید به نامی که فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی هستند، هر ایده ای را ارزیابی می کنند و در صورتی که ایده مورد نیاز بتواند دردی را دوا کند و نیاز مردم جامعه را برآورد سازد و در یک کلام برای مردم مفید واقع گردد، ایده مطرح شده را تأیید و در غیر این صورت ممکن است که تنها در حد حرف باقی بماند و با توجه به اینکه صرف هزینه و وقت و انرژی تلف کردن برای پیاده سازی برخی از ایده ها و نظریه ها اصلا مقرون به صرفه نیست و ممکن است تبعاتی را نیز در پی داشته باشد، پس خیلی از این ایده ها در همان مراحل نخست رد می شوند و به تأیید نهایی نمی رسند. به طور کلی دانشجویان و دانش آموختگان رشته طراحی صنعتی باید بدانند که برای عملی شدن هر طرحی در رشته طراحی صنعتی بایستی حتما مراحل زیر طی گردد تا بتوان در نهایت طرح مذکور را به مرحله اجراء درآورد و آن را روانه بازار کرد تا مورد استفاده عامه مردم واقع گردد:

1-    تحقیقات گسترده و پژوهش های متنوع پیرامون آن

پس از آنکه طرحی در رشته طراحی صنعتی مطرح می گردد، اولین کار این است که یک عده متخصص و مهندس مجرب دانش آموختگان رشته طراحی صنعتی تحقیقات گسترده ای را پیرامون آن انجام دهند و با پژوهش های و تحقیقاتی که در خصوص طرح مذکور صورت می دهند، پی به جدید بودن آن و نیز مورد نیاز بودن یا نبودن آن می برند که در صورت اینکه ایده مذکور جدید باشد و مورد نیاز افراد بشری واقع گردد، می توان این طرح را سرانجام پذیرفت تا وارد مراحل بعدی گردد. پس اولین کار تحقیقاتی است که پیرامون طرح مورد نظر بایستی حتما انجام گیرد و این مرحله بسیار مهم است. چرا که اگر این مرحله به درستی صورت نگیرد، ممکن است تلاش مهندسین رشته طراحی صنعتی و تمامی وقت و انرژی آن ها بی فایده باشد و حاصل نتیجه ای در پی نداشته باشد. پس باید با دقت نظر خاصی این مرحله را با تحقیقات گسترده صورت داد.

2-    آنالیز کردن نمونه های احتمالی

پس از تحقیقات اولیه ای که پیرامون طرح مدنظر صورت پذیرفت، دانشجویان و دانش آموختگان رشته طراحی صنعتی بایستی با آنالیزهایی که از نمونه های احتمالی موجود صورت می دهند، طرح پیشنهادی را از جوانب مختلفی مورد آنالیز و بررسی قرار دهند و نمونه های احتمالی آن را نیز مورد بررسی و آزمایش قرار دهند تا خیال آن ها از طرح پیشنهادی کاملا آسوده گردد.

3-    مرحله تعیین هدف

در این مرحله باید هدف مورد نظر تعیین گردد تا در راستای آن قدم برداشته شود.

4-    ایده پردازی و خلاقیت

در این مرحله دانشجویان و کارآفرینان رشته طراحی صنعتی باید هنر خود را به نمایش بگذارند و با ایده پردازی ها و خلاقیت های شگرف خود طرح پیشنهادی را هنرمندانه به پیش برده و دست به نوآوری در خلق اثر کنند تا بارخورد خوبی در سطح جامعه در پی داشته باشد.

5-    طراحی اولیه

پس از ایده پردازی هایی که صورت گرفت، بایستی طرح اولیه ایده مدنظر را کشید و آن را با استفاده از تجارب موجود در رشته طراحی صنعتی  کتاب های خوانده شده در این رشته همانند یک طراح حرفه ای کشید تا بررسی ها روی آن انجام شود.

6-    مرحله تعدیل طراحی

پس از بررسی های که روی طراحی اولیه صورت می گیرد، باز لازم است که طرح مدنظر را ویرایش کرد و تا جایی که امکان دارد دست به تغییر و اصلاح آن زد تا سرانجام به یک طرح واحدی دست یافت.

7-    طراحی نهایی

پس از اصلاحات و آخرین ویرایش ها و آزمایش هایی که روی طرح مدنظر صورت می گیرد، می توان طراحی نهایی آن را کشید و با همفکری هایی که صورت می گیرد طرح را به مراحل پایانی تأیید رساند تا هیچ روزنه و شکافی در آن یافت نگردد و بدون کوچکترین خللی طرح رفته رفته به مرحله نهایی نزدیک شود.

8-    مرحله نمونه سازی کامپیوتری

 

سرانجام پس از مراحلی که گذشت و طرح به مرحله نهایی رسید، قبل از تولید محصول مدنظر و روانه کردن آن به بازار باید طرح مورد نظر را وارد کامپیوتر کرد و به آنالیز دقیق آن پرداخت تا از همه جوانب طرح نهایی مورد تأیید و اتفاق نظر تمامی متخصصین رشته طراحی صنعتی و مهندسین این رشته واقع گردد. سپس با استفاده از توان محاسباتی کامپیوتر می توان محاسبات مختلف را روی آن پیاده کرد و محصول مورد نظر را از نظر سرعت و سهولت اجرای کار و سایر موارد دیگر مورد ارزیابی و سنجش قرار داد تا در نهایت بتوان آن را روانه بازار کرد و با در دسترس قرار دادن عموم مردم از محصول جدیدی رونمایی گردد که از همه نظر می تواند برای فرد و جامعه خویش مفید و مثمر به ثمر واقع گردد. 

کسب درآمد

اگر طراحی جواهرات علاقمند هستید می توانید در صفحه آموزش طراحی طلا و جواهر اطلاعات خوبی در مورد دوره های آموزشی ما کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پکیج طراحی طلا و جواهر
پکیج طراحی طلا و جواهر