سنگ اونیکس

سنگ اونیکس

سنگ اونیکس (onyx) یکی از زیباترین کانی های طبیعی است که در جواهرسازی استفاده می شود. اونیکس در دو نوع مات و براق وجود دارد. سنگ زیبای اونیکس براق پس از تراش به عنوان نگین انگشتر مردانه به کار می رود. اغلب از سنگ اونیکس مات برای تزیین گردنبند طلا و دستبند طلا استفاده می شود. برق طلا و سنگ مات در کنار یکدیگر تبدیل به زیوری گرانبها و شکوهمند می شوند.

سنگ اونیکس چیست؟

Onyx نوعی سنگ معدنی لایه لایه است که بر پایه سیلیکات شکل گرفته است. بشر سالهاست که از این گوهر گرانبها در ساخت جواهرات زینتی استفاده می کند. اونیکس از دسته های کلسدونی با رنگ های متنوع است. اونیکس طبیعی به کوارتز کریپتوکریستال با بلورهای مخفی شباهت زیادی دارد. لایه های کوارتز و کانی معدنی سیلیس را می توان در انواع اونیکس دید. محبوب ترین سنگ مربوط به کانی سیاه رنگ و سنگ اونیکس سیاه است. در طبیعت انواع کانی با رگه های زیبایی پیدا می شود. پس از اونیکس سیاه، کانی قرمز رنگ اونیکس بیشترین طرفدار را دارد. انواع کانی دارای لایه های موازی هستد.

ساردونیکس نوعی دیگر از کانی است که در آن نوارهای رنگی بجای سیاه به رنگ سارد (سایه های قرمز) قرار می گیرند. اونیکس سیاه شاید محبوب ترین واریته باشد اما کمیاب ترین نوع کانی نیز به حساب می آید. بیشتر اونیکس سیاه موجود در بازار از سنگ های مصنوعی هستند. کانی طبیعی از سنگ های قیمتی در جواهرسازی محسوب می شود.

خواص سنگ اونیکسسنگ اونیکس قرمز سارداونیکس

شواهد تاریخی نشان می دهد که در دوران باستان، شکارچیان به هنگام شکار حتما قطعه ای از سنگ اونیکس را به همراه می بردند و از آن برای شکار استفاده می کردند. این کانی زمانی جزئی از زیور آلات سلطنتی به حساب می آمد و تنها افراد متمول و طبقات اجتماعی بالا می توانستند از آن استفاده کنند. در برخی از باورها اونیکس سنگ طلسم تلقی می شد. در برخی از منابع اونیکس به عنوان یکی از سنگ های ماه تولد یاد شده است. شاید قدمت به کارگیری از اونیکس را بتوان به امپراطوری یونان نسبت داد. با توجه به اینکه نام گذاری این سنگ زیبا برگرفته از زبان یونان باستان است، قوت این نظریه بیشتر می شود. در برخی از منابع اونیکس سیاه و عقیق سیاه را یکی دانسته اند.

آیا سنگ اونیکس و عقیق سیاه یک گوهر است؟

گاهی به اشتباه عقیق سیاه و اونیکس سیاه یک سنگ تصور می شوند. واقعیت اینجاست که به لحاظ ظاهری این دو کانی شباهت زیادی دارند و شاید توسط افراد عادی قابل تشخیص نباشند. از نظر عرف رایج می توان سنگ اونیکس و  سنگ عقیق را یکسان دانست. اما از نظر کانی شناسی، زمین شناسان تفاوت بسیاری بین این دو کانی قائل هستند.

Agate یا عقیق دارای واریته ها و تنوع رنگی زیادی است. در همه این گونه ها می توان لایه های متفاوتی از کالسدونی با رنگ ها و تخلخل های مختلف را دید. لایه های ظریف عقیق به صورت موازی و معمولا خمیده به صورت نواری در سنگ دیده می شوند. Onyx نیز درست شبیه به عقیق دارای لایه ای کالسدونی با صفحات موازی مرتب شده است. این لایه ها هرگز خمیده نیستند و همیشه منظم دیده می شوند. در واقع اونیکس و عقیق را می توان به انگشتان مختلف یک دست تشبیه کرد. انگشتان در عین شباهت دارای تفاوت های زیادی هستند.

آگات و اونیکس هر دو نوعی کلسیدون با ساختار یکسان هستند. نوارهای منحنی آگات و نوارهای موازی اونیکس بزرگترین تفاوت این دو کانی است. فروش عقیق سلیمانی به جای اونیکس طبیعی نوعی تقلب آشکار است که در برخی از کشورها انجام می شود. اگر چه هر دو کانی در ایران پر طرفدار است ولی فروش یکی به جای دیگری اصلا پسندیده نیست. به لحاظ خواص نیز تفاوت هایی در کانی ها دیده می شود.

سنگ اونیکس سیاهاونیکس سیاه کمیاب ترین وارینه کانی

خواص سنگ اونیکس طبیعی چیست؟

Onyx از کلمه ای یونانی استخراج شده که ریشه در باورهای قدیمی یونانی دارد. در یونان باستان نام سنگ به معنای پنچه و ناخن است. استفاده از سنگ های زیبایی اونیکس در طراحی طلا و جواهر علاوه بر زیبایی به جهت خواص منسوب به کانی رایج شده است. برخی معتقدند به همراه داشتن دستبند اونیکس، انگشتری، گردنبند با سنگ جواهر اونیکس سیاه و حتی قطعه ای از این گوهر کمیاب، دید مثبت را افزایش می دهد. توصیه شده موقع آشفتگی و پریشانی از جواهرات مزین به سنگ اونیکس استفاده شود. در باور عمومی کانی طبیعی اونیکس می تواند صاحبش را از چشم بد دور نگه دارد. محافظت از امواج منفی و ایجاد تعادل در فرد از ویژگی های سنگ طبیعی است. در دوران باستان از این سنگ به عنوان از بین برنده جادوی سیاه استفاده می شده است.

برخی از خواص سنگ اونیکس عبارتند از:

 • تعادل ذهن و افزایش قدرت ذهنی در همه افرادی که از جواهرات با نگین اونیکس استفاده می کنند.
 • نیرو بخش و کاهش دهنده فشارهای روحی و عاطفی به خصوص در ورزشکارانی که تحت استرس قرار دارند.
 • کمک به ایجاد تمرکز در افراد دمدمی مزاج که قادر به تمرکز روی موضوع نیستند.
 • سنگ اونیکس اعتماد به نفس و اطمینان خاطر را افزایش می دهد.
 • برای افزایش قدرت های معنوی و خواص اونیکس لازم است تا این سنگ به همراه مروارید و الماس استفاده شود.
 • تحریک جریان خون و ایجاد تعادل در قوای هر دو جنس از خواص اونیکس است.
 • بهبود دهنده ناراحتی های گوش و اختلالات شنوایی می باشد.
 • عقیق مشکی موجب کاهش اختلالات در استخوان و مغز استخوان می شود.
 • سنگ اونیکس در تقویت پوست، مو و ناخن تاثیر به سزایی دارد.
 • این گوهر برطرف کننده سستی و تنبلی است و نشاط و شادی را افزایش می دهد.
 • اونیکس سنگ قدرت است و موجب افزایش جسارت و تصمیم گیری می شود.
 • دور کننده بدی ها و دفع چشم زخم با زیور آلات جواهر نشان اونیکس میسر است.

اگر شما هم علاقمند به سنگ های جواهر هستید، کسب و کارتان را با کانی ها گره بزنید! با آموزش طراحی طلا و جواهر می توانید آینده ای مطمئن را پایه ریزی کنید.

کار با سنگ های جواهر هنری باستانی است که بسیاری از جوانان به آن علاقه دارند.

برای ورود به دنیای جادویی سنگ ها و شرکت در کلاس های آموزش طراحی جواهرات از لینک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
پکیج طراحی طلا و جواهرات با ۲ سال پشتیبانی و آموزش